Om
Bjarke Oxlund
Bjarke OxlundInstitut for Menneskerettigheder finder ny ligebehandlingschef

5. december 2022 kl. 12.37
Bjarke Oxlund er ny ligebehandlingschef hos Institut for Menneskerettigheder. Det oplyser institutionen i en pressemeddelelse.
"Arbejdet med menneskerettigheder og ligebehandling er det mest meningsfulde, jeg nogensinde har beskæftiget mig med," udtaler Bjarke Oxlund.
Bjarke Oxlund er et kendt ansigt hos Institut for Menneskerettigheder, da han i perioden 2017 til 2019 var teamleder i afdelingen for køn i institutionen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden
- Generalsekretær: Danmarks engagement i Syrien har været præget af religiøs blindhed
- Markant stigning i ngo-bidrag til dansk skyggerapport om menneskerettigheder














