Lego Fonden vil have sultne børn til at lege

20. juni 2024 kl. 05.00
De fleste af de 6000 elever her på Future Primary school i Kenya kommer kun i skole, fordi de får et gratis måltid mad undervejs. Hvis der ikke er røg fra skolekøkkenet om morgenen, så bliver de hjemme.
Lego Fondens direktør Sidsel Marie Kristensen har besøgt Kakuma-lejrens skoler flere gange tidligere, så hun er udmærket klar over, hvor udfordret situationen er.
”Det er lidt hårdt at se på, hvordan de har det, og vi ved godt, det er super svært, hvis det eneste, de kommer i skole for er for at få mad. Men leg er vigtigt for alle børn, og måske kan det, der foregår i skolen, give dem bare en lille smule håb i hverdagen og måske nogle drømme om en anden tilværelse end den de har her,” siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Markant stigning i ngo-bidrag til dansk skyggerapport om menneskerettigheder
- Ny DI-chef vil bruge dansk erhvervsliv som løftestang for rettigheder i Afrika
- EU vil vinde fortællingen om global sundhed — og forebygge den næste pandemi
- Red Barnet og Lego Fonden udvider humanitært partnerskab













