Løkke: Europas asylproblemer behøver ikke løses i plenum

BRUXELLES: Håndtering af flygtninge og migranter har de seneste år været en alvorlig knast i samarbejdet blandt de 28 EU-medlemmer. Det har vist sig umuligt at finde fælles fodslag om en reform af Unionens asylregler, og det har ledt til vild splittelse mellem landene.
Derfor er der nu en forståelse af, at det er værd at ”undersøge forskellige konstellationer”, lyder det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) efter et hasteindkaldt minitopmøde blandt 16 EU-chefer søndag i Bruxelles, der netop havde som fokus at dæmme op for tilstrømningen af flygtninge og migranter til Unionen.
Dermed lægger han sig op ad den tyske kansler, Angela Merkel, der havde efterspurgt mødet. Kansleren er under stort politisk pres på hjemmefronten for at finde hurtige løsninger på de udfordringer, som Tyskland har med asylansøgere, der efter EU-reglerne burde have fået deres sag behandlet i det første land i Unionen, de ankom til, men som alligevel når op til de tyske grænser.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- For Jakob Ellemann kom pligten først. Til sidst kunne han ikke tænde opvaskemaskinen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Markant stigning i ngo-bidrag til dansk skyggerapport om menneskerettigheder
- Ny DI-chef vil bruge dansk erhvervsliv som løftestang for rettigheder i Afrika















