
7. februar 2025 kl. 05.05
BRUXELLES: I tiden efter det amerikanske valg i november var der lidt en fornemmelse af, at hvis bare de europæiske ledere lod være med at reagere på listen af truende udsagn fra Donald Trump, så behøvede de heller ikke at tage dem alvorligt.
Det er slut nu. Tiøren er faldet.
Alle har forstået, at det ikke bare var en strøtanke, da den nye amerikanske præsident begyndte at tale om at bruge militære eller økonomiske midler til at få fingrene i Grønland. Eller i Panamakanalen. Eller muligvis gøre Canada til USA’s 51. stat.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
















