NGO-kampagne skal bringe globalt ansvar ind i valgkamp

Af Vagn Berthelsen, Mimi Jakobsen, Frans Mikael Jansen og Birgitte Qvist-Sørensen
Henholdsvis generalsekretær i IBIS, generalsekretær i Red Barnet, generalsekretær i Mellemfolkeligt Samvirke og generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Danmark er kendt for sit lederskab og bidrag til kampen for en mere retfærdig og bæredygtig verden. De næste år vil vores indsats være vigtigere end nogensinde. Med FN’s generalsekretær Ban Ki-moon’s ord: ’We are on the threshold of the most important year of development since the founding of the United Nations itself.’
Folketingsvalget finder sted i et ekstraordinært år. 2015 er året, hvor vi kan skrive os ind i verdenshistorien som den generation, der afskaffede fattigdom, stoppede klimaforandringerne og sikrede en bæredygtig udvikling, før det var for sent. Det vil ske ved en række store internationale møder i Addis Ababa i juli, i New York i september og endelig ved klimatopmødet COP21 i Paris i december. Her skal den danske regering spille en aktiv og fremsynet rolle, hvis gode aftaler skal kunne opnås.
Verden står i dag med en række meget alvorlige humanitære, sikkerhedsmæssige og klimamæssige udfordringer, samt den største flygtningestrøm verden har set siden anden verdenskrig. Den seneste strøm af bådflygtninge fra Afrika, og de uhyggelige menneskelige tragedier vi er vidne til her, viser, hvor vigtigt det er, at vi adresserer de bagvedliggende årsager som fattigdom og ulighed.
Vælg verden
Derfor samarbejder de danske udviklings- og miljøorganisationer i kampagnen Vælg Verden (www.vælgverden.dk). Kampagnen vil engagere vælgere og folketingskandidater om dansk udviklingssamarbejde og vores globale ansvar i diskussion i medierne, til valgdebatter, på de sociale medier og i direkte kontakt.
Valgkampe handler oftest om de meget nære ting, og det er alt for let at glemme verdens fattigste.
Vagn Berthelsen, Mimi Jakobsen, Frans Mikael Jansen og Birgitte Qvist-Sørensen
Henholdsvis generalsekretær i IBIS, generalsekretær i Red Barnet, generalsekretær i Mellemfolkeligt Samvirke og generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Ikke bare har Danmark et moralsk ansvar for at tage os af de svageste og mest udsatte i verden og bekæmpe fattigdom og ulighed. Vi har også en interesse i at engagere os i verden, at sikre stabilitet og sammen med verdenssamfundet endegyldigt at få standset klimaforandringerne, der vil gøre uoprettelig skade på vores samfund såvel som samfund i de fattigste lande.
Valgkampe handler oftest om de meget nære ting, og det er alt for let at glemme verdens fattigste. Bådflygtninge i Middelhavet viser, at fattigdom og ekstrem ulighed får mennesker til at risikere livet i håbet om et bedre liv. Ulandsbistanden er med til at forebygge flygtningestrømme, og vi er forpligtigede til at hjælpe humanitært i en ekstraordinær situation.
Derfor har vi sammen med andre miljø- og udviklingsorganisationer startet kampagnen ’Vælg Verden’, for at udviklingsbistanden kan blive en central del af valgkampen.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv

















