Bliv abonnent
Annonce

Nyt tech-værktøj skal blokere for SDG-washing

Regeringen er begejstret for verdensmålene. Men de skal kobles op på menneskerettighederne for virkelig at få en effekt, mener Institut for Menneskerettigheder.
Regeringen er begejstret for verdensmålene. Men de skal kobles op på menneskerettighederne for virkelig at få en effekt, mener Institut for Menneskerettigheder.Foto: Udenrigsministeriet
2. maj 2018 kl. 04.55

Man skal passe på, man ikke får SDG-washing, så det alt sammen bliver skønmalerier, og man glemmer at sikre sig, at virksomheder og regeringer kan holdes ansvarlige for de ting, de gør.

Eva Grambye
Vicedirektør, Institut for Menneskerettigheder

Selv om FN's 2030-mål har haft monstrøs succes med at sætte bæredygtighed på dagsordenen, skal vi ikke være blinde for, at der er problemer med konstruktionen bag FN's verdensmål.

Det mener vicedirektør for Institut for Menneskerettigheder, Eva Grambye.

"Det er en svaghed ved 2030-dagsordnen, at der er stor metodefrihed i forhold til, hvordan landene vælger at implementere verdensmålene. Man kan ret frit vælge, hvilke mål man vil arbejde primært med, og hvordan man vil lade sig måle i forhold til verdensmålene. Og det gælder jo både regeringen og virksomheder," siger hun.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026