Præsident langer ud efter donorlande: ”De tror, de kan bestemme over os på grund af de småpenge”

5. december 2025 kl. 04.10
Både Lars Løkke Rasmussen (M) og EU's udenrigschef Kaja Kallas har udtrykt bekymring for situationen i Tanzania efter præsidentvalget for godt en måned siden.
”Volden bør stoppe. Befolkningens og tilbageholdtes rettigheder skal respekteres. Vigtigt med dialog og at lytte til de mange unge, som ønsker en bedre fremtid,” skrev Lars Løkke Rasmussen på X få dage efter valget.
Også den Afrikanske Union har kritiseret, at præsident Samia Suluhu Hassan satte sikkerhedsstyrkerne ind mod demonstranter, der var utilfredse over valgresultatet i det østafrikanske land.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
- Jakob Kronik60 år
I dag
Co-generalsekretær & global chef Leder, Verdens Skove
Kristian Jensen55 årI dag
Direktør, Green Power Denmark, fhv. udenrigsminister, MF og næstformand for Venstre
Mette Nørgaard Dissing-Spandet55 årI dag
Ambassadør, Chef for Koordinationsenheden for Danmarks Medlemskab af FN’s Sikkerhedsråd
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden
- Generalsekretær: Danmarks engagement i Syrien har været præget af religiøs blindhed











