Bliv abonnent
Annonce

Radikale drømmer om at lade EU fordele asylansøgere

Antallet af asylansøgere i Danmark og i hele EU forventes inden årets udgang at blive det højeste i mange år.
Antallet af asylansøgere i Danmark og i hele EU forventes inden årets udgang at blive det højeste i mange år.
27. november 2014 kl. 05.30

På den principielle boldgade er der ingen tvivl, om at vi gerne ville gå all-in her.

Lone Loklindt (R)
Udviklings- og menneskerettighedsordfører

Danmark bør blive fuldt integreret med EU på asylområdet. Og der er behov for, at man indenfor EU sørger for at fordele flygtninge mere solidarisk end i dag.

Det mener De Radikales udviklings- og menneskerettighedsordfører, Lone Loklindt. Hun peger på, at de nuværende fællesregler for asylområdet i EU, Dublin-forordningen, er brudt sammen. 

Fakta
Altinget kører lige nu en debat om fremtidens fælles asylregler i EU.

Læs debatindlægget fra Lone Loklindt om emnet her.

Bland dig i debatten - skriv til kafr@altinget.dk


”I dag står en række lande med meget store byrder uden at have evner eller kapacitet til at løfte opgaven. Det må vi kunne gøre på en mere fornuftig måde. Vores drøm er en mere solidarisk fordelingsnøgle og en fuldt integreret asylpolitik med EU,” siger hun til Altinget.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026