66-årige Mimi Jakobsen stopper som generalsekretær i Red Barnet. Det skriver organisationen på sin hjemmeside.
Hun forlader posten i kølvandet på drøftelser i Red Barnets hovedbestyrelse.
"Nu står Red Barnet over for nye udfordringer, og i hovedbestyrelsen er vi enige om, at nu er det rigtige tidspunkt til at finde en afløser for Mimi Jakobsen,” siger formand for Red Barnets hovedbestyrelse Lars Svenning Andersen, der omtaler afskedigelsen som en svær beslutning:
"Det har været en helhedsvurdering og ikke nogen let beslutning. Det har hele tiden ligget i kortene, at vi skulle have den drøftelse i år, hvor Mimis valgperiode i den internationale bestyrelse udløber."
Ifølge TV 2, som har talt med Lars Svenning Andersen, var Mimi Jakobsen ikke enig i hovedbestyrelsens afgørelse, som angiveligt skyldes, at man i organisationen ønsker en generalsekretær, "der har et bedre økonomisk fundament", som han siger til TV 2.
Vicegeneralsekretær Jonas Keiding Lindholm er konstitueret generalsekretær, indtil Mimi Jakobsens afløser er fundet. Den kommende generalsekretær forventes at kunne tiltræde i begyndelsen af 2016.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv
















