
19. juni 2025 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Nedlukningen af USA's udviklingsbistand i store dele af Mellemøsten og Nordafrika har sendt chokbølger gennem regionen. Og måske ikke mindst gennem de internationale bistandsorganisationer, regeringsprogrammer og lokale organisationer, der har gennemført projekter til fremme af sundhed, uddannelse og klimatilpasning.
I 2023 brugte USAID cirka 2,1 milliarder dollars i økonomisk bistand (udvikling) og to milliarder dollars i humanitær bistand. Dertil kommer fem milliarder dollars til sikkerhed og terrorbekæmpelse i regionen.
USA's bistand i regionen har været vigtig. Men den er imidlertid også et udtryk for, at USA har givet med den ene hånd og taget med den anden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling


















