Her er de nye skribenter på Altinget Ældre

7. maj 2026 kl. 03.00
Løser ældrereformen problemerne i ældreplejen? Hvordan går det med at implementere de selvstyrende teams? Og bliver der lyttet nok til de kommunale ældreråd?
Det er nogle af de ældrepolitiske spørgsmål, som Altinget Ældre sætter til debat de kommende måneder.
Derfor har vi samlet et stærkt hold af kommentarskribenter til nichen. Blandt dem tæller nogle af de mest erfarne på det ældrepolitiske område. Henover de kommende måneder vil de løbende bidrage med kommentarer på aktuelle dagsordener og rejse nye spørgsmål til debat.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar
- It-firma: Kunstig intelligens i ældreplejen er kommet for at blive. Men kommunerne mangler klare regler
- BL: Ældres boligforhold er afgørende for fremtidens velfærd
- Direktør frygter, at ældrepolitikken bliver klemt i det nye Folketing
- Her er de nye skribenter på Altinget Ældre
















