Her er Forsvarsministeriets favorit til at kulegrave våbensagen

Advokatfirmaet Bruun & Hjejle skal undersøge den såkaldte våbensag.
Og det bliver advokaterne Ole Spiermann og Lasse Mikkelsen, der skal stå i spidsen for den kulegravning.
Sådan lyder indstillingen fra Forsvarsministeriet til de partier, som står bag en politisk aftale om at finde et advokatfirma til blandt andet at undersøge, hvad der skete, da Folketinget blev vildledt i en sag om et våbenindkøb for 1,74 milliarder kroner.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Enhedslisten: Selvfølgelig skal Birthe på 85 kunne få en kotelet på plejehjemmet

















