Måling: Intens valgkamp om dyrevelfærd får ikke flere til at ville betale mere for fødevarer

Godt halvdelen af danskerne er villige til at betale mere for bedre dyrevelfærd i dansk landbrug. Det viser en meningsmåling foretaget af Epinion for Altinget.
Men målingen afslører samtidig, at valgkampen trods sit intense fokus på dyrevelfærd og dansk svineproduktion tilsyneladende ikke har fået flere danskere til også at ville betale for bedre dyrevelfærd.
I hvert fald er af andelen af danskere, som siger, at de godt vil betale mere i butikkerne for højere dyrevelfærd, reelt uforandret i forhold til december 2025, da Epinion stillede præcis det samme spørgsmål i en måling for Altinget.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Læs også
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar
- It-firma: Kunstig intelligens i ældreplejen er kommet for at blive. Men kommunerne mangler klare regler
- BL: Ældres boligforhold er afgørende for fremtidens velfærd
- Direktør frygter, at ældrepolitikken bliver klemt i det nye Folketing
- Her er de nye skribenter på Altinget Ældre

















