Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”

Mens den danske valgkamp handlede ekstraordinært meget om landbrugets aftryk på natur og miljø, er stemningen syd for Padborg en helt anden.
Et stort flertal i Europa-Parlamentet – 426 for og 119 imod – har nemlig vedtaget en 30 sider lang rapport, der kort fortalt handler om at forbedre vilkårene for produktion af kvæg og grise i Europa. Og ikke mindst om at beskytte den mod store politiske indgreb.
”Det er muligt at tænke på den her sektor uden at angribe det alt for ideologisk. Det er et afgørende øjeblik, for vi har en ambition om at etablere et godt udgangspunkt for en europæisk vision for fremtidens husdyrsektor,” sagde ordfører for rapporten Carlo Fidanza, da han for nylig fremlagde teksten for Parlamentet i Strasbourg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar
- It-firma: Kunstig intelligens i ældreplejen er kommet for at blive. Men kommunerne mangler klare regler
- BL: Ældres boligforhold er afgørende for fremtidens velfærd
- Direktør frygter, at ældrepolitikken bliver klemt i det nye folketing
- Her er de nye skribenter på Altinget Ældre
















