Dagpengestrid spøger i kulissen

Det er klart, at hvis man saver det ene ben af, så går det som med andre trebenede skamler, og den vil ikke længere være til at sidde på, men vil stå og vippe. Og det er det, som man har gjort ved at skære i dagpengeperioden. Derfor var det utroligt uklogt af regeringen at gøre det.
Dennis Kristensen
Formand for FOA og repræsentant i KTO's forhandlingsudvalg
I foråret haglede kritikken ned over regeringens forringelserne på dagpengeområdet, som ifølge kritikere ville hive tæppet væk under den danske model. Nu trækker ændringerne spor ind i overenskomstforhandlingerne for offentligt ansatte.
På lønmodtagernes side mener man, at ændringerne har skabt stor utryghed blandt de offentligt ansatte, og derfor står ansættelsestryghed højt på dagsordenen for de Kommunale Tjenestemænd og Overenskomstansatte, der vil forsøge at få en aftale på plads, som kan genskabe trygheden på de offentlige arbejdspladser.
Formand for KTO's forhandlingsudvalg og Lærernes Centralorganisation, Anders Bondo Christensen mener, at dagpengereformen helt klart har været med til at skabe ubalance.
Indsigt
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Anette Wad66 årI dag
Administrerende direktør, Djøf's Forlag
Lars Søgaard Jensen66 årI dag
Faglig sekretær, forretningsudvalgsmedlem, BUPL
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Detalje i regeringsgrundlaget kan blive en "rigtig god nyhed" for kontanthjælpsmodtagere og pensionister






















