Minister opfordrer virksomheder til ekstra praktikpladser
Vi skal endnu en gang også appellere til, at skolerne går til virksomhederne og får solgt ideen om at oprette praktikpladser. Der er helt sikkert et uopdyrket marked, som skolerne skal søge.
Henrik Bach Mortensen
DA-direktør
For at skaffe ekstra praktikpladser til et hårdt trængt marked for erhvervsuddannelserne må virksomhederne gøre en ekstra indsats, opfordrer undervisningsminister Tina Nedergaard.
"Det burde være muligt for de offentlige og private virksomheder nu hurtigt at ansætte mindst 2.500 flere elever. Jeg opfordrer virksomhederne til at gøre brug af bonusordningen, der betyder en belønning på op til 50.000 kroner per elev, og oprette flere praktikpladser," siger Tina Nedergaard.
"Arbejdsmarkedets parter har et stort ansvar for, at der bliver skabt praktikpladser nok. Og skolerne skal hjælpe til. Alle prognoser peger på, at virksomhederne kommer til at mangle uddannet arbejdskraft, når konjunkturerne vender. Derfor skal alle sejl sættes nu - til gavn for ungdommen og virksomhederne," siger undervisningsministeren.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj





















