Ekspert: Reformer truer den danske model
20. januar 2011 kl. 04.55
Regeringen er med arbejdsmarkedsreformerne ved at save i alle tre ben på den danske model på samme tid. Det mener lektor på Institut for Statskundskab ved Aalborg Universitet, Flemming Larsen, som advarer mod, at vi er på vej mod sydeuropæiske tilstande på arbejdsmarkedet.
Før krisen i 2008 blev Danmark af The Economist kåret til det land, hvor det var mest attraktivt at placere en virksomhed. Men den position risikerer vi at sætte over styr, hvis vi ændrer på de grundlæggende principper i den danske model, mener Flemming Larsen.
"Regeringen fjerner sikkerhedsforanstaltninger ved at forkorte dagpengeperioden, lave en førtidspensionsreform og afskaffe efterlønnnen," siger han og tilføjer:
"Det kan få uoverskuelige konsekvenser."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Anette Wad66 årI dag
Administrerende direktør, Djøf's Forlag
Lars Søgaard Jensen66 årI dag
Faglig sekretær, forretningsudvalgsmedlem, BUPL
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Detalje i regeringsgrundlaget kan blive en "rigtig god nyhed" for kontanthjælpsmodtagere og pensionister






















