Claus Bering
Lars-Peter SøbyeDansk Byggeri og Dansk Industri står overfor sammenlægning
To af landets største arbejdsgiverorganisationer står overfor en mulig fusionering, når medlemmerne i Dansk Byggeri og Dansk Industri skal stemme om en sammenlægningsaftale.
De to organisationer har i længere tid drøftet en sammenlægning, men nu ligger der et udkast til en sammenlægningsaftale klar, som medlemmerne skal stemme om.
Det skriver de to organisationer i en pressemeddelelse.
Dansk Industri er i forvejen Danmarks største arbejdsgiverorganisation med 11.000 medlemmer, mens Dansk Byggeri har knap 6.000 medlemmer. Netop medlemmerne har været centralt for Dansk Byggeri i drøftelserne, da organisationen med en sammenlægning vil kunne tilbyde samme service til en billigere pris. Det forklarer formanden for Dansk Byggeri, Claus Bering.
"Dansk Byggeri skal også i fremtiden være en stærk medlemsorganisation, der leverer en god service til den bedste pris. Det har været udgangspunktet for at indgå forhandlinger om at lægge sig sammen med DI. Med sammenlægningen får vi en mere slagkraftig organisation, der står endnu stærkere over for omverdenen," siger Claus Bering i pressemeddelelsen.
Dansk Industri ser store muligheder i en sammenlægning. Det kan skabe en række synergieffekter at samle hele branchen i én organisation, lyder det fra Lars-Peter Søbye, formand for Dansk Industri.
"Dansk Industri har i forvejen både arkitekter og rådgivende ingeniører blandt virksomhederne i vores medlemskreds. En samling af hele byggeriets værdikæde vil give os fantastiske muligheder for at arbejde endnu mere intensivt med virksomhedernes konkurrencekraft, bæredygtighed, klima og digitalisering. Det vil være til gavn for alle vores medlemsvirksomheder – og for Danmark," siger Lars-Peter Søbye i pressemeddelelsen.
Dansk Byggeri regner med at tage stilling til sammenlægningen på et ekstraordinært repræsentantsskabsmøde i juni, mens Dansk Industri vil tage stilling på en ekstraordinær generalforsamling også i juni.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl
























