Lønmodtagerorganisationen Krifa (Kristelig Fagbevægelse) skal finde ny formand.
Søren Fibiger Olesen har meddelt, at han forlader posten til foråret i 2021.
Det oplyser Krifa i en pressemeddelelse.
Efter knap 20 år på formandsposten har Krifas bestyrelsesformand, Søren Fibiger Olesen, meddelt sin fratrædelse.
62-årige Søren Fibiger Olesen fratræder posten i foråret 2021, hvorfor Krifa nu vil indlede jagten på en ny kandidat:
”Det tager tid at finde den helt rigtige profil til at forsætte Krifas mission om at fremme god arbejdslyst hver dag for medarbejdere, medlemmer og samfund,” fortæller Søren Fibiger Olesen i pressemeddelelsen.
Ingen planer efter Krifa
Søren Fibiger Olesen oplyser til Altinget, at han indtil formandsvalget i maj næste år vil arbejde på normal vis. Han fortæller videre, at årsagen til den tidlige udmelding er, at der skal ”være god til at finde den rette kandidat.”
I den forbindelse fortæller han, at han ikke - på nuværende tidspunkt - har planer for tiden efter Krifa.
Kandidaten, der skal overtage Søren Fibiger Olesens post, kan være fra såvel regions- og hovedstyrelsen som grupper af medlemmer.
I pressemeddelelsen fremgår det, at processen mod at finde en ny kandidat er blevet indledt. Ifølge Krifas vedtægter kan kandidaten opstilles allerede inden februar 2021.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning































