Bliv abonnent
Annonce
Anmeldelse af 
Knud Aarup

Ny modig bog om privat velfærd og profit savner bid

Forfatterne ser velfærd som lig med service, og det gør det svært at skelne imellem for eksempel behandlingstilbud og rene servicetilbud, skriver Knud Aarup.
Forfatterne ser velfærd som lig med service, og det gør det svært at skelne imellem for eksempel behandlingstilbud og rene servicetilbud, skriver Knud Aarup.Foto: Pressefoto
28. juni 2023 kl. 05.00

Frihed, Lighed og privat velfærd
Jesper Brask Fischer og Jon Kvist
264 sider, Gyldendal

 

Jon Kvist, professor på RUC og Jesper Brask Fischer, programchef i PFA har skrevet bogen 'Frihed, Lighed og privat Velfærd'. De har skrevet den, fordi de mener, at vi taler for lidt om privat velfærd i Danmark, og at det er både mærkeligt og forkert, fordi den private velfærd fylder så meget, som den gør.

De ser privat velfærd som en ”elefant i rummet”, som alle kan se, men ingen vil forholde sig til og slet ikke i den politiske debat.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026