52 selvstændige har oplevet ligestilling, nu lukker barselsfond

10. november 2015 kl. 05.45
Vores beskæftigelsesminister har lidt halvsløvt konstateret, at ordningen ikke fungerer så godt, og vælger derfor at droppe det.
Rasmus Horn Langhoff
Ligestillingsordfører, Socialdemokraterne
Siden starten af oktober er selvstændige på barsel blevet kompenseret med 165 kroner i timen i stedet for de 112 kroner, som man kan få i barselsdagpenge.
Men opkrævningerne til den nye barselsfond for selvstændige har voldt så meget besvær, at regeringen har besluttet at - undskyld udtrykket - kvæle den nye ordning kort efter fødslen.
Læs også: Rødt flertal bag barselsfond var advaret om gebyrkludder
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























