Aftale på plads: Regeringen og Folketinget giver 2,4 milliarder kroner til grøn forskning

Det var en tydeligt tilfreds og glad Jesper Petersen, der torsdag aften kunne præsentere sin første aftale som uddannelses- og forskningsminister.
Sammen med alle partier i Folketinget uddeler han næste tre milliarder i forskningsmidler i årets aftale om den såkaldte forskningsreserve - en smule mindre end sidste år, hvor aftalen blev polstret af ekstra midler fra Nicolai Wammens corona-krigskasse.
Pengene uddeles efter fire temaer - 1,5 milliarder kroner til "varige grønne forskningsinitiativer", 589 millioner kroner til digitalisering, teknologi og innovation, der skal styrke produktion og arbejdspladser i Danmark, 430 millioner kroner til klinisk forskning og sundhedsforskning, og 314,5 millioner kroner til at styrke fri forskning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”

























