Bliv abonnent
Annonce

Akademiker-formand skuffet over barselsforslag: FH og DA er kørt helt uden om os

Akademikernes formand Lars Qvistgaard er ikke enig i den barselsmodel, FH og DA har lagt frem. 
Akademikernes formand Lars Qvistgaard er ikke enig i den barselsmodel, FH og DA har lagt frem. Foto: Lars Helsinghof /Altinget
14. september 2021 kl. 20.04

Det er ikke alle i fagbevægelsen, der er lige begejstrede for det forslag til en ny barselsorlov, som Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og Dansk Arbejdsgiverforening (DA) står bag. 
 
Akademikerne, der sidder med i regeringens implementeringsudvalg, mener, at man i stedet for de foreslåede 11 uger bør øremærke 14 uger.   

”Vi repræsenterer tusindvis af lønmodtagere, som ikke er omfattet af FH’s og DA’s overenskomster. Nu har de to parter kørt udenom Implementeringsudvalget, og det undrer os meget,” siger formand for Akademikerne Lars Qvistgaard og peger på, at organisationen repræsenterer 447.000 højtuddannede medlemmer fra 28 faglige organisationer.

{{toplink}}
Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026