Lars Qvistgaard
Camilla GregersenAkademikerne får ny næstformand
Akademikerne (AC) har konstitueret sit nye formandskab med formand for DM, Camilla Gregersen, som ny næstformand. Hun gør således Lars Qvistgaard, som i december 2015 blev valgt til formand, selskab. Det skriver Magisterbladet.
"Jeg er glad for, at jeg i dag er blevet valgt til at understøtte Akademikernes nyvalgte formand Lars Qvistgaard i opgavevaretagelsen. Næstformandens opgave i Akademikerne er at hjælpe til, at vi får nogle gode processer, når der skal laves politik i Akademikerne. Det glæder jeg mig til at bidrage til", siger Camilla Gregersen til Magisterbladet.
Camilla Gregersen var konstitueret formand for DM i efteråret og blev ved årsskiftet valgt som formand. Hun fremhæver over for Magisterbladet, at hendes hovedfokus fortsat vil være i egenskab af formand for Dansk Magisterforening:
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Trods storstilet reform venter danskere stadig årevis på erstatning for arbejdsskader. Nu sætter Rigsrevisionen AES under lup

























