Lars Kreutzmann er blevet ansat som ny vicedirektør for forretningsudvikling og stab hos Akademikernes A-kasse.
Det skriver a-kassen i en pressemeddelelse til Altinget.
Kreutzmann tiltræder 1. april og kommer direkte fra en stilling som områdedirektør i Lån & Spar Bank, hvor han har været siden 2016. Foruden sin tid i bankverdenen har han især gjort karriere hos en række pensionsselskaber, heriblandt Danica Pension, PFA Pension og senest Industriens Pension.
Hos Lån & Spar Bank arbejdede han blandt andet med at udvikle og indføre metoder til at gennemføre procesautomatiseringer via Robotics, og det bliver netop Robotics, han kommer til at drage på i sin nye stilling:
"En af mine opgaver bliver at undersøge, om en i forvejen veldrevet a-kasse kan gøres endnu bedre ved at gå nye veje med blandt andet digitalisering, Robotics og – hvem ved – kunstig intelligens," udtaler han ifølge pressemeddelelsen.
Et af fokusområderne bliver for eksempel automatisering af rutineopgaver.
Kreutzmann er uddannet kandidat i offentlig forvaltning fra RUC i 1996 og har siden blandt andet suppleret med en diplomlederuddannelse fra Probana i 2013.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner






















