28. august 2019 kl. 11.51
Fra 1. oktober hedder direktøren for bagernes brancheorganisation Michael Kjær Pedersen. Det skriver Handelsbladet.
Hos Bager- og Konditormestre i Danmark (BKD) er der glæde over den nyerhvervede direktør, som kommer fra en stilling som chefkonsulent i Dansk Erhverv i afdelingen for Arbejdsmarked, uddannelse og forskning.
"Vi glæder os meget til at byde velkommen til Michael Kjær Pedersen hos os i BKD. Det er min og bestyrelsens helt klare opfattelse, at han kan udvikle og styrke vores organisation og dermed branchen gennem de næste mange år frem," siger formand for BKD, John Jønsson.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























