Billund Kommune har nu sat navn på sin nye direktør for kommunens børn- og ungeafdeling. Valget er faldet på Anders Lundgaard, der tiltræder 1. juni.
Det skriver Billund Kommune i en pressemeddelelse.
Anders Lundgaard kommer fra en stilling som chef for Børne- og familie i Aabenraa Kommune, hvor han også tidligere har været leder af Pædagogisk Psykologisk Rådgivning.
"Jeg glæder mig meget til at komme til Billund Kommune og til sammen med medarbejdere, ledere i området, områdechefer, direktion, politikere og samarbejdspartnere at fortsætte den ambitiøse kurs Billund Kommune er blevet kendt for som Børnenes Hovedstad med stort fokus på børn, unge og familier," siger Anders Lundsgaard i pressemeddelelsen.
Anders Lundgaard overtager stillingen fra Thomas Reintoft, der 1. marts skiftede til en stilling som socialdirektør i Kolding Kommune.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Djøf svarer igen: Jo, vi siger fra over for diskrimination. Men vi er ikke et politisk parti
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Dansk Metal: Søgetallene til erhvervsuddannelserne er alarmerende. Derfor er der ikke plads til vaklen om epx





















