Bred opbakning til lynreform af seniorførtidspension

7. februar 2019 kl. 12.55
En politisk aftale om differentieret folkepensionsalder har lange udsigter. Til gengæld er en forbedring af den eksisterende ordning for seniorførtidspension inden for rækkevidde.
Flere partiledere betragter det oven i købet som realistisk at lande en aftale om forbedret seniorførtidspension på denne side af det kommende Folketingsvalg.
"Jeg vil slet ikke afvise, at vi vil være med til at lave forbedringer af seniorførtidspensionen inden et valg. Hvis vi kan skabe nogen forbedringer af en ordning, som ikke fungerer godt nok, så vil jeg som socialdemokrat altid gå efter det," siger den socialdemokratiske formand, Mette Frederiksen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”





















