Christian Frigast i front hos EKF
En ny bestyrelse med Christian Frigast i spidsen er netop udpeget for EKF Dansk Eksportkredit.
Frigast har i den danske finansverden blandt andet markeret sig ved stiftelsen af kapitalfonden Axcel i 1994 og gennem bestyrelsesposter hos blandt andet Bestyrelsesforeningen, Danish Venture Capital og Private Equity Association.
På næstformandsposten assisteres han af Dorrit Vanglo, og som menige medlemmer sidder desuden Flemming Aaskov Jørgensen, Karen Nielsen, Jørgen Skeel og Søren Østergaard Sørensen udpeget af ministeren samt Anna Marie Owie og Charlotte Hagen Simonsen udpeget af EKF's medlemmer.
Bestyrelsen tiltræder 1. juli, og bydes velkommen af erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V):
"Jeg er meget tilfreds med, at vi med Christian Frigast og den øvrige kommende bestyrelse får erfarne erhvervsfolk med kendskab til finansiering og dansk erhvervsliv i spidsen for at fortsætte den positive udvikling af EKF."
Indsigt
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Anette Wad66 årI dag
Administrerende direktør, Djøf's Forlag
Lars Søgaard Jensen66 årI dag
Faglig sekretær, forretningsudvalgsmedlem, BUPL
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





















