DA før trepart: Flere arbejdstagere skal motiveres til efteruddannelse

Flere arbejdstagere skal være motiverede for at tage efteruddannelse.
Det siger DA med baggrund i en meningsmåling, Epinion har foretaget for arbejdsgiverforeningen.
I målingen svarer 40 procent af 2.100 arbejdstagere, at de ”i mindre grad” eller ”slet ikke” har brug for mere efteruddannelse.
DA har fået Epinion til at lave undersøgelsen.
Den er gennemført som spørgeskemaundersøgelse blandt 2.106 arbejdstagere og 666 arbejdsgivere i december 2021.
Undersøgelsen er ifølge DA en gentagelse af en spørgeskemaundersøgelse, som Epinion lavede for Undervisningsministeriet i 2016.
Ifølge Epinion er den indsamlede data arbejdstagerne vægtet på baggrund af populationsfordelinger fra Danmarks Statistik over køn, alder og uddannelse. Vægtene ligger i intervallet 0,65 til 2,05 med en standardafvigelse på 0,37.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























