Bliv abonnent
Annonce

Dagpengereform får ledige hurtigere i job

Foto: Det Økonomiske Råd
28. maj 2013 kl. 12.01

Det er meget positivt, at dagpengereformen virker efter hensigten. Når de ledige kommer hurtigere i job, er reformen en succes.

Jørn Neergaard Larsen
Direktør i Dansk Arbejdsgiverforening
Reformen af dagpengene virker efter hensigten. Også selvom hele 16.000 arbejdsløse har mistet retten til dagpenge i årets første fire måneder. Det konkluderer vismændene i Det Økonomiske Råd i en ny rapport, som netop er offentliggjort.

Vismændenes analyser viser, at de ledige, som har været omfattet af den to-årige dagpengeperiode, kommer hurtigere i arbejde end dem, der har været omfattet af de gamle regler med ret til dagpenge i op til fire år.

Overvismand: God nyhed
"Det er noget overset i debatten, at dagpengereformen ser ud til at have betydet, at flere ledige finder beskæftigelse i løbet af de 2 års dagpengeperiode. Det er en god nyhed, for det var faktisk meningen med reformen," siger overvismand Hans Jørgen Whitta-Jacobsen i en pressemeddelelse.

Rapporten viser, at reformen får de arbejdsløse i job i øget omfang, både i løbet af dagpengeperioden og - især - når retten til dagpenge er ved at udløbe efter to år.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026