Bliv abonnent
Annonce
Om  
Benny Yssing
Jørgen Juul Rasmussen

Dansk El-Forbund vælger ny ledelse

Benny Yssing er blevet valgt som ny formand for Dansk El-forbund. Det er første gang fagforbundet skifter formand i 16 år. 
Benny Yssing er blevet valgt som ny formand for Dansk El-forbund. Det er første gang fagforbundet skifter formand i 16 år. Foto: Dansk El-forbund
12. november 2022 kl. 12.55

Ved Dansk El-Forbunds 33. kongres har de valgt ny ledelse. Den nu tidligere næstformand, Benny Yssing, er blevet valgt som ny forbundsformand. 

Benny Yssing afløser Jørgen Juul Rasmussen, der trådte tilbage efter 16 år på posten.

"Tusind tak til de delegerede for tilliden, som jeg vil gøre mit allerbedste for at leve op til. Jeg ser frem til de kommende års arbejde for medlemmerne i Dansk El-Forbund. Tak til Jørgen Juul Rasmussen for samarbejdet og for de 16 år på formandsposten," skriver Benny Yssing på Twitter. 

Med sig får han to nye næstformænd, da han selv træder et skridt op, og den anden næstformand Jens-Olav Pedersen træder tilbage, sammen med den tidligere formand, da de begge har siddet på deres respektive poster i 16 år.

De to nye næstformænd er hidtidig forbundssekretær Christian Rosenkvist Elgaard og nu tidligere faglig sekretær i afdeling København Lars Kræmer.

Dansk El-Forbund dækker et bredt spektrum af fagområder inden for el og teknik. Fagforbundet arbejder for ordentlige arbejdsforhold og høj faglig standard i el-branchen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026