Forhenværende koncernchef for Grundfos og nuværende formand for ejerfonden Poul Due Jensens Fond, Niels Due Jensen, modtager i dag den tyske erhvervspris Luther-Rosen, som gives til erhvervsledere, der på forbilledlig vis har udvist mod, integritet og vilje til at drive forretning til samfundets bedste. Det skriver Poul Due Jensens Fond i en pressemeddelelse.
Niels Due Jensen, der er søn af Grundfos' grundlægger Poul Due Nielsen, modtager prisen for sin kamp for, at Grundfos fortsat er en virksomhed, der tager sit ansvar på sig over for både medarbejdere og det omgivende samfund.
"For mig personligt har det været en vigtig livsopgave at sikre, at Grundfos' værdier og forretningsetik ikke går tabt i kampen om globale markedsandele. At blive udvalgt til at modtage Luther-Rosen er derfor en stor ære, som jeg virkelig sætter pris på," udtaler Niels Due Jensen i pressemeddelelsen.
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Trods storstilet reform venter danskere stadig årevis på erstatning for arbejdsskader. Nu sætter Rigsrevisionen AES under lup























