Mads Krøll Christensen er ny pressechef i Dansk Magisterforening.
Det skriver fagforeningen i en pressemeddelelse.
"DM er en moderne og løsningsorienteret fagforening med stor synlighed og relevans. En fagforening, som repræsenterer faggrupper, der hver eneste dag bidrager til vores fælles samfund. Jeg glæder mig meget til at blive en del af holdet," siger Mads Krøll Christensen
Han kommer fra en stilling som kommunikations- og pressechef i Finanssektorens Arbejdsgiverforening, hvor han har været i over otte år. Han har også været presse- og mediechef i Dansk Sygeplejeråd.
"Mads har stor erfaring med pressehåndtering fra både arbejdsgiver- og arbejdstagersiden. Han har masser af kilometer i benene og gode ideer, der vil kunne medvirke til at skabe mere synlighed om DM og medlemmernes daglige bidrag til samfundet", siger afdelingschef for politik og presse i Dansk Magisterforening, Mette Fjord.
Han tiltræder 1. marts.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj






















