DF: Helt OK at lade patienter i job komme først

Jeg mener også, at der er et fagligt hensyn at tage, hvis det er en patient, som risikerer at miste sit arbejde. Han vil jo være under et stort psykisk pres, hvilket også er noget en læge skal tage med i sin vurdering.
Liselott Blixt
(DF)
Om undersøgelsen
Specialet er skrevet af Jesper Risom på statskundskab på Københavns Universitet. (Se linkboks).
"Jeg har fuld tillid til lægernes skøn," lyder udmeldingen fra Dansk Folkepartis sundhedsordfører, efter en undersøgelse har indikeret, at lægerne nogle gange lader patienter springe frem i venstelistekøen, hvis de på grund af deres arbejde har brug for hurtig behandling.
I undersøgelsen, der er en del af et universitetsspeciale svarer 80 procent af 71 ortopædkirurger, at de vælger at rykke en patient foran i køen, hvis han risikerer at miste sit arbejde ved for langvente tid.
Patientforening raser
Men både Danske Patienter og Enhedslistens sundhedsordfører kritiserer denne praksis for at være et brud med lægeløftet.
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Trods storstilet reform venter danskere stadig årevis på erstatning for arbejdsskader. Nu sætter Rigsrevisionen AES under lup

























