André Rogaczewski
Jesper Hjulmand
Lars-Peter SøbyeDI udvider forretningsudvalg med to direktører
DI har valgt at udvide organisationens forretningsudvalg med to nye medlemmer.
De to nye medlemmer er direktør i Netcompany og formand for DI Digital, André Rogaczewski, og direktør for energiselskabet Seas-NVE Holding, Jesper Hjulmand.
Det skriver DI i en pressemeddelelse.
Udvidelsen af DI's forretningsudvalg sker, efter at organisationen de seneste år har oplevet en stor tilgang af medlemsvirksomheder.
"DI eksisterer for vores medlemmer, og derfor skal denne fantastisk positive udvikling med stor medlemstilgang også afspejles i vores ledelse," siger DI's formand, Lars-Peter Søbye og fortsætter:
"Grøn omstilling og vækst står højt på vores dagsorden på tværs af brancher og størrelse. Netop digitalisering og energi er nøgler til at realisere potentialet. Derfor er det også vigtigt for DI at få to så centrale og kompetente virksomhedsrepræsentanter på de felter ind i vores forretningsudvalg."
Direktør Jesper Hjulmand er yderligere formand for Dansk Energi og Danske Energi- og Forsyningsselskabers Arbejdsgiverforening.
Med Jesper Hjulmand og André Rogaczewski består DI's forretningsudvalg af 14 medlemmer.
"Det er vigtigt for @DanskIndustri at få to så centrale og kompetente virksomhedsrepræsentanter på #digidk og energi ind i vores forretningsudvalg," siger DI formand @lpsoebye.
— DI Business (@DIBusinessdk) 12. november 2019
Velkommen Rogacewski, @Netcompany_DK og Hjulmand, SEAS-NVE #dkgreen https://t.co/vN9IEWwr1k
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl

























