Venstre-borgmester fra Dragør er eneste kandidat til formandspost i Krifa

46-årige Eik Dahl Bidstrup stiller op som formand for den kristne fagforening Krifa.
Det skriver Krifa i en pressemeddelelse.
Det bliver dog et såkaldt fredsvalg, da Eik Dahl Bidstrup er den eneste kandidat, og opstillingsfristen udløb 28. februar.
"Jeg er stor tilhænger af Krifas syn på arbejdsmarkedet, hvor arbejdstager og arbejdsgiver er hinandens forudsætninger og ikke modsætninger. Jeg har i mit virke som borgmester set, hvad konflikter forårsager, og det er sjældent noget godt", siger Eik Dahl Bidstrup i pressemeddelelsen.
Det betyder dermed også, at Dragør skal have ny borgmester før tid, når Eik Dahl Bidstrup forventes at starte i den nye stilling 1. juni.
Den nuværende borgmester er ikke ny i fagforeningen. Han har de sidste seks år siddet i Krifas advisory board for god arbejdslyst.
Farvel efter 20 års formandskab
Den nuværende formand, Søren Fibiger Olesen, fortsætter frem til 28. maj på posten. Til den tid vil han have stået i front for foreningen i 20 år, men han meddelte i maj sidste år, at det ikke ville blive til mere end 20 år.
Læs portræt af Søren Fibiger Olesen: Krifa-formanden, der ville gøre den gule fagforening stueren
"Det er den rette tid til nye øjne og kræfter på posten. Jeg har været formand i næsten 20 år, og Krifa er et godt sted både i forhold til bestyrelse, ledelse og udvikling", udtalte han i juni, da han annoncerede, at han ville fratræde sin post.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























