
13. juni 2024 kl. 20.11
Lone Hindø, der er socialdemokratisk byrådsmedlem i Aarhus, er trådt tilbage som politisk ordfører i byrådet. Baggrunden er interne uenigheder.
Det oplyser hun via DR.
Læs også
Den afgående ordfører har været medlem af Aarhus Byråd ad flere omgange, henholdsvis perioderne 1982 til 1986 og 1998 til 2002. Senest har hun siddet i byrådet siden 2018. Hun overtog posten som politisk ordfører i november 2023.
Lone Hindø forlader posten få dage efter et interview med Jyllands-Posten, hvor hun kritiserede Socialdemokratiet efter et dårlig valgresultat ved europaparlamentsvalget.
Her kritiserede hun blandt andet partiets klimapolitik og pegede på, at vælgerne er utilfredse med SVM-regeringen.
Læs også
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























