Morten Schønning Madsen
Ulrik NødgaardFinans Danmark henter direktør til ny arbejdsgiverforening fra Dansk Erhverv

Når det nye års første måned er gået, overtager Finans Danmark ansvaret som arbejdsgiverforening for banker, banklignende selskaber, IT-selskaber og Fintech.
Og manden, der skal stå i spidsen for den nye arbejdsgiverforening bliver Morten Schønning Madsen.
Det fremgår af en pressemeddelelse på Finans Danmarks hjemmeside.
Morten Schønning Madsen har indtil nu været vicedirektør i Dansk Erhverv, men nu skal han som frontfigur være med til at opbygge en arbejdsgiverforening fra det spæde stadie.
”Det er en spændende opgave at få mulighed for – sammen med holdet i Finans Danmark – at opbygge en ny arbejdsgiverforening," udtaler han i pressemeddelelsen og forsætter:
"Finanssektoren har en helt afgørende samfundsrolle. Det er et privilegium at få lov til at bringe min indsigt og erfaring med overenskomstforhandlinger og virksomhedsrådgivning i spil til gavn for en branche med så stor samfundsmæssig betydning".
Administrerende direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, peger særligt på Morten Schønning Madsens erfaringer fra overenskomstområdet hos Dansk Erhverv.
"Vi har haft en grundig proces med at finde den helt rigtige til at stå i spidsen, og her er valget faldet på Morten Schønning Madsen. Han har stor erfaring med at forhandle overenskomster, rådgive medlemsvirksomheder og yde politisk interessevaretagelse," fortæller han om den nye direktør.
Morten Schønning Madsen har været i Dansk Erhverv i 18 år som først overenskomstchef, så underdirektør og senest vicedirektør. Tidligere har han været hos blandt andet Dansk Arbejdsgiverforening og Lederne.
Han er uddannet cand.jur. fra Århus Universitet og advokat. Han tiltræder sin nye stilling 1. februar 2024.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl


























