Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Rikke Brøndum

Før vigtigt møde med Wammen: Soldaterløn truer med at splitte fagbevægelsen

Overenskomstforhandlingerne i staten er langt fra i mål endnu. Soldaterløn er ét af de krav fra regeringens side, som der indtil videre er uklarhed omkring.
Overenskomstforhandlingerne i staten er langt fra i mål endnu. Soldaterløn er ét af de krav fra regeringens side, som der indtil videre er uklarhed omkring.Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
21. januar 2026 kl. 05.00

Det er ikke nemt at holde sammen, når chefen vil give nogle mere i løn på bekostning af andre.

I hvert fald skal man kæmpe ekstra for at holde sammen på tropperne.

Og det gør de statsansatte netop nu. Efter et ekstraordinært møde mandag aften møder de onsdag op i samlet flok til statusmøde om overenskomsterne for de næste tre år hos finansminister Nicolai Wammen (S).

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026