Bliv abonnent
Annonce

Forening vil overtage forhandlinger om løn og arbejdsvilkår fra Kirkeministeriet: "Den danske model skal også gælde for folkekirken"

Kirkeminister Morten Dahlin er af den opfattelse, at den nuværende ordning, hvor By-, Land- og Kirkeministeriet har forhandlingsretten, fungerer godt.
Kirkeminister Morten Dahlin er af den opfattelse, at den nuværende ordning, hvor By-, Land- og Kirkeministeriet har forhandlingsretten, fungerer godt.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
1. februar 2024 kl. 05.00

Forhandlinger om løn og arbejdsvilkår foregår på en helt forkert måde i folkekirken.

Det mener den store kirkelige arbejdsgiverorganisation Landsforeningen af Menighedsråd, som ønsker at sætte sig selv for bordenden af overenskomstforhandlinger i folkekirken.

Foreningen kritiserer, at dens medlemmer mangler ejerskab over forhandlingerne, fordi det i dag er staten i form af By-, Land- og Kirkeministeriet, der forhandler med fagforeningerne.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026