Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jan Salling Kristensen

Formand for Socialdemokratiet i København stopper efter 20 år

Foto: Socialdemokratiet Region Hovedstaden
27. januar 2026 kl. 20.10

Jan Salling Kristensen siger farvel til formandsposten i Socialdemokratiet i København.

Det skriver han i et opslag på Facebook.

"Efter 21 år hvor jeg har stået i spidsen for Socialdemokratiet i København er tiden kommet til, at jeg skal prøve noget andet og partiet i København skal have en ny organisatorisk ledelse," skriver han.

Læs også

Jan Salling Kristensen fortsætter dog på posten indtil 28. marts, hvor der er delegeretmøde i Socialdemokratiet i København. Her skal partiet også finde en ny næstformand, da Ann Urbrand ikke genopstiller.

Sophie Stibolt, medlem af forretningsudvalget i SIK genopstiller heller ikke. 

Til daglig arbejder Jan Salling Kristensen som enhedschef i Teknik- og Miljøforvaltningen i Københavns Kommune og har sideløbende været formand for Socialdemokratiet i København.

I alle årene har han været medlem af Socialdemokratiet Københavns hovedbestyrelse, og har således været med til at opstille både Frank Jensen, Ritt Bjerregaard, Sophie Hæstorp Andersen og senest Pernille Rosenkrantz-Theil som partiets spidskandidater ved forskellige kommunalvalg. 

"Spændende hvad jeg så skal bruge alt den tid til, der nu frigives," skriver han i opslaget.

Jan Salling Kristensens afgang sker i kølvandet på et dårligt kommunalvalg for Socialdemokratiet i Københavns Kommune. Her trak partiets spidskandidat Pernille Rosenkrantz-Theil sig helt fra politik som følge af valgresultatet. I stedet fik partiet Andreas Keil som ny frontfigur og beskæftigelses- og integrationsborgmester.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026