Bliv abonnent
Annonce

Kritik af beskæftigelsespuljer: Tilskud skal gennem for mange kolde hænder

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard Thomsen (S) til pressemødet, hvor regeringen præsenterede sit officielle Arne-udspil.
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard Thomsen (S) til pressemødet, hvor regeringen præsenterede sit officielle Arne-udspil.Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
11. september 2020 kl. 05.45

Kommunerne bruger alt for meget tid – og dermed penge – på ansøgninger og bureaukratiske øvelser i forhold til puljer.

Claus Ørum Mogensen
Kontorchef, KL

Det er alt for tidskrævende og besværligt at søge tilskud til beskæftigelsesprojekter gennem de puljer, som administreres af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.

Det mener flere kommuner, som Altinget har talt med.

"Puljesystemet er blevet alt for bureaukratisk. Pengene skal gennem alt for mange kolde hænder, før de kan komme hen i de varme hænder, og det går ud over de kommuner, som faktisk har brug for pengene," siger Per Bech Grønning, der er jobcenterchef i Lolland Kommune.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026