Hver anden midtjyske virksomhed mangler nu dygtige hænder

Foto: Nils Meilvang/Scanpix
10. juni 2016 kl. 05.45
Industriteknikere, klejnsmede og andre faglærte har for længst lagt krisen bag sig og har nu kronede dage i industrien. Men der er alt for få af dem, så mange virksomheder begynder at få svært ved at skaffe den kvalificerede arbejdskraft, der skal til, for at produktionen kan holde trit med efterspørgslen.
Det viser en ny undersøgelse, som Dansk Metal har foretaget blandt 609 af forbundets tillidsrepræsentanter i industrien.
42 procent vurderer, at den virksomhed, de arbejder på, er udfordret af mangel på arbejdskraft. Det er en markant stigning siden sidste år, hvor 37 procent af virksomhederne havde svært ved at skaffe dygtige hænder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























