K-forslag om efterløn-høring får blandet modtagelse

13. januar 2010 kl. 15.01
Hvis det går på, at de vil have en konference for at få efterlønnen udfaset hurtigere, end der ligger i det eksisterende forlig, og forringe dagpengeperioden, så vil jeg mene, sådan en konference er spild af tid.
Bent Bøgsted (DF)
Arbejdsmarkedsordfører
Onsdag blev den konservative Helle Sjelle formelt konstitueret som formand for Arbejdsmarkedsudvalget samtidig med, at hun indtog pladsen som partiets ordfører på området.
Ganske som varslet på Altinget | Arbejdsmarked tirsdag er Sjelle nu gået i gang med planerne for en arbejdsmarkedspolitisk høring, som skal diskuteres videre på næste møde.
S: Konference skal have bredde
Men allerede nu advarer flere arbejdsmarkedspolitikere om at køre fokus over på forringelser af efterlønsordningen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer



























