Om
Kåre Svarre Jakobsen
Kåre Svarre JakobsenKåre Svarre Jakobsen ny kommunaldirektør i Ishøj
7. februar 2017 kl. 20.58
Ishøj Kommune har fået ny kommunaldirektør. Det meddeler kommunen i en pressemeddelelse.
Der er dog ikke tale om et ukendt ansigt i Ishøj.
Kåre Svarre Jakobsen har siden november 2016 været konstitueret kommunaldirektør, da den tidligere kommunaldirektør fratrådte efter gensidig aftale.
Fra marts til november 2016 var han ansat som teknik- og miljødirektør.
Før Kåre Svarre Jakobsen kom til Ishøj Kommune i marts sidste år, var han ansat som kontorchef i Miljø- og Fødevareministeriet. Han har tidligere været i den kommunale verden i både Greve og Ringsted kommuner og er oprindeligt uddannet cand.scient.soc. fra Roskilde Universitet i 1999.
Privat bor han i hus i Roskilde med sin kone og fire børn.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl

























