Kommissionsformand lægger afstand til fleksibel dagpengeperiode

Foto: Pressefoto
11. november 2014 kl. 05.00
En indførelse af et konjunkturafhængigt dagpengesystem eller andre reformer, der ud fra økonomisk teori kunne forekomme at være velfærdsforbedrende, vil ikke nødvendigvis være det i praksis.
Nina Smith
Formand for dagpengekommissionen
For mange lyder idéen både retfærdig og sympatisk. Men tanken om en dagpengeperiode, som svinger i takt med økonomiens op- og nedture, synes ikke at have gang på jord.
Som Altinget tidligere har beskrevet, så tror arbejdsmarkedets parter ikke på, at det vil kunne fungere hensigtsmæssigt i praksis.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























