Læk afslører nye detaljer i regeringens plan for udenlandsk arbejdskraft

17. juni 2025 kl. 05.00
Det bliver næppe de nuværende forhandlinger om udenlandsk arbejdskraft, der hjælper SVM-regeringen i mål med at løse manglen på hænder.
For selv om regeringen vil give virksomheder lov til at ansætte udlændinge i job med lønninger ned til 300.000 om året, forventer den kun et beskedent arbejdsudbud af sin nye ordning.
Det fremgår af et foreløbigt udkast til dele af aftalen, Altinget har set.
Ordningen vil kun øge arbejdsudbuddet med 550 flere personer om fem år, og først i 2050 forventer regeringen, at det stiger til lidt over 1.000 personer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




























