Ny analyse: Erhvervserfaring fører til mindre frafald

24. september 2024 kl. 13.00
I årevis har antallet af unge, der påbegynder en erhvervsuddannelse, ligget for lavt i forhold til de politiske målsætninger. Samtidig er frafaldet på erhvervsuddannelserne højt for de 18-24-årige.
En særlig gruppe skiller sig dog positivt ud, ifølge en ny analyse fra Dansk Arbejdsgiverforening. Det gælder unge, der starter på en erhvervsuddannelse, med nogle år på arbejdsmarkedet i bagagen:
Blandt de 18-24-årige, der har været ude og arbejde nogle år, før de påbegynder en erhvervsuddannelse, færdiggør knap tre ud af fire uddannelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























