Bliv abonnent
Annonce

Ny analyse: Erhvervserfaring fører til mindre frafald

Unge, der kommer ud på en arbejdsplads efter grundskolen og derefter starter på en erhvervsuddannelse, gennemfører oftere end andre unge, ifølge en ny analyse.
Unge, der kommer ud på en arbejdsplads efter grundskolen og derefter starter på en erhvervsuddannelse, gennemfører oftere end andre unge, ifølge en ny analyse.Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
24. september 2024 kl. 13.00

I årevis har antallet af unge, der påbegynder en erhvervsuddannelse, ligget for lavt i forhold til de politiske målsætninger. Samtidig er frafaldet på erhvervsuddannelserne højt for de 18-24-årige. 

En særlig gruppe skiller sig dog positivt ud, ifølge en ny analyse fra Dansk Arbejdsgiverforening. Det gælder unge, der starter på en erhvervsuddannelse, med nogle år på arbejdsmarkedet i bagagen:

Blandt de 18-24-årige, der har været ude og arbejde nogle år, før de påbegynder en erhvervsuddannelse, færdiggør knap tre ud af fire uddannelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026