Bliv abonnent
Annonce

Ny debat: Giver det mening at lave en velfærdslov? 

Partilederne får ordet i den kommende måned, hvor de skal debattere, om det giver mening at lovgive med velfærdsloven.
Partilederne får ordet i den kommende måned, hvor de skal debattere, om det giver mening at lovgive med velfærdsloven.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Regeringen vil med finansminister Nicolai Wammen (S) i spidsen indføre en velfærdslov.

"Lovforslaget har til formål at sikre, at det demografiske træk på velfærden dækkes, så pengene følger med i takt med, at der bliver flere børn og ældre," står der i regeringens lovprogram for 2019 og 2020.

Op til sidste års folketingsvalg præsenterede Socialdemokratiet udspillet 'Velfærd først i hele Danmark' og foreslog, at velfærdsloven "forpligter Folketinget til hvert eneste år at lade pengene følge med, når vi bliver flere ældre og børn".

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026